Shijoje.at.ua: Lajmet e fundit, Video Shqip, Humor
Kryefaqe » 2013 » Janar » 17 » 10 fakte te pa njohura per Token!
5:38 PM
10 fakte te pa njohura per Token!
Por, ekzistojne disa detaje rreth Tokes qe mund t’u kene “shpetuar”, apo i mbajne te fshehta. Sot po paraqesim 9...fakte te pabesueshme qe ndoshta nuk i dinit per planetin tone. Kane kaluar shume vite, ndoshta shekuj qe kur u braktis ideja se Toka eshte e sheshte, si dhe koncepti se gjithkush nga ne tashme dime gjithçka rreth plantit tone. Por, jeni te sigurt se dini gjithçka per Token? Atehere: 1. Toka nuk eshte e rrumbullaket! Nese Toka eshte sferike, perpos kesaj, per shkak te fuqive gravitacionale te saj, nuk perben nje cikel perfekt. Ne realitet ekziston nje “gunge” rreth meridianit per shkak te saj. Rrezja polare e Tokes eshte 3.949.99 milje, ndersa rrezja e meridianit eshte 3.963.34 milje. 2. Emertimi “Earth” vjen nga Anglosaksonet me fjalen Erda. Te gjithe plantet e tjere te universit, e kane marre emrin e tyre nga perendite e lashta, veç Tokes, planetit tone. Fjala Angleze, “Earth” buron nga fjala anglosaksone Erda, qe do te thote “toke, are etj.” dhe besohet se ka moshe 1.000 vjeçare. Por, si per ironi te fatit, planeti yne mbulohet nga 71% e siperfaqes se tij me uje dhe eshte i vetmi planet ne gjithe universin qe njihet deri me sot qe ka kete elemente te çmuar. 3. Dita nuk ka 24 ore! Njerezit vazhdojne te thone se nuk... kemi ore te mjaftueshme ne dispozicion gjate dites dhe kane te drejte! Nuk jane 24 ore. Po, po, eshte e vertet. Koha reale qe i nevojitet planetit tone per te kryer nje rrotullim te plote rreth boshtit te tij, eshte 23 ore 56 minuta dhe 4 sekonda. Kjo eshte ajo qe ne e quajme dite yjore. Dite diellore, koha qe i duhet diellit qe te kthehet ne te njejten pike ne meridian, ndryshon shume, thuajse 16 minuta gjate gjithe vitit, per shkak te vendndodhjes se tij ne orbite. 4. Toka eshte planeti i vetem me pllaka tektonike! Shkencetaret besojne se Toka perbehet nga 7 pllaka tektonike te cilat transferohen ne drejtime te ndryshme, deri ne 4 inç per vit. Kur perplaset njera pllake tektonike me tjetren, sipas teorise, krijohen male, ndersa kur largohen nga njera-tjetra, krijohen lugina. 5. Toka ka nje planet binjak qe quhet “Hyjnor”! Shkencetaret besojne tashme se dikur nuk kishim vetem ne orbite rreth diellit. Toka kishte nje planet “binjak” me madhesine e Marsit, qe quhej “Hyjnor” dhe ishte 60 grade, qofte para apo pas planetit tone. Por, para 4.533 miliarde vite drite, ky planet u perplas me Token. Pjesa me e madhe e ketij planeti u bashkua me Token, ndersa pjesa e mbetur krijoi Henen. 6. Misteri i orbites perfekte te Henes! Duhet theksuar se ekzistojne disa gjera te cilet nuk njihen, si per shembull, qendra e Henes eshte 6.000 kembe me prane Tokes, gje qe do i shkaktonte me shume paqendrueshmeri, por orbita e saj eshte thuajse perfekte. Hena mbulohet nga nje pluhur i cili mban ere baruti, edhe pse perbehet nga materiale te ndryshme. Gjithashtu, ndersa nuk ekziston “ane e erret” e Henes, forca e gravitetit te Tokes, e ben henen te ngadalesoje ne menyre te atille saqe Hena te rrotullohet vetem nje here gjate gjithe muajit, ndaj dhe ne shikojme gjithnje vetem njeren ane te Henes. Madje ekziston nje koiçidence, qe Dielli eshte 400 here me i madh se Hena, por 400 here eshte Hena me e vogel se Toka, dhe te duket ne hapesire si te kene te njejten madhesi. 7. Me shume se 90% e oqeaneve vijon te mbetet e paeksploruar! Ndoshta mund te dime shume rreth Henes dhe Marsit, por e verteta eshte se sapo kemi filluar te hulumtojme dhe te eksplorojme oqeanet e pafund. Deri me sot eshte hulumtuar vetem 10% e oqeaneve te pafund. Oqeanet disponojne 97% te ujit te globit dhe 99% te botes se kafsheve. Jane zbuluar vetem 212.906 specie te ndryshme detare, kurse parashikohet qe te ekzistojne 25 milione akoma specie te cilat nuk jane zbuluar ende. 8. Temperatura me e ulet qe eshte regjistruar ndonjehere ne Toke ishte -89.2 °C Antarktida eshte rajoni me i ftohte i planetit tone. Temperatura me e ulet natyrale qe eshte regjistruar ndonjehere arriti -89.2 °C, u shenua nga stacioni i Vostokut ne Antarktide me 21 qershor 1983. 9. Perkunder, temperatura me e larte u regjistrua ne 13 shtator 1922 ne El Azizia te Libise, ku termometri shenoi 57 °C. 10. Lartesia me e madhe e Tokes nuk eshte Everesti! Eshte e vertet se eshte njeri prej maleve (alpeve) me te njohura ne bote dhe eshte 8.848 m mbi nivelin e detit, konsiderohet si Maja e Tokes. Megjithate, duke marre parasysh se Toka nuk eshte teresisht e rrumbullaket ne forme perfekte, çdo gje qe eshte prane meridianit eshte shume me prane yjeve. Kjo do te thote se edhe pse malet Chimborazo ne Ekuador jane vetem 6.268 m mbi nivelin e detit, por pikerisht ngaqe ndodhen siper nje “fryrje” jane shume me larg qendres se Tokes, pra shume me prane yjeve dhe shume me larte se Everesti.
Kategorit: Kuriozitete | Shikime: 885 | Postoi: shijoje | Vlerësim: 5.0/1
Te Gjitha Komentet: 0
ComForm">
avatar