Shijoje.at.ua: Lajmet e fundit, Video Shqip, Humor
 bigbrother 6 albaniaMarselini, Elena, Olseni, Etleva, Joana dhe Shpendi janë personat e parë të nominuar, të cilet rrezikojnë të largohen nga "Big Brother 6”. Fati i tyre është vendosur gjatë spektaklit të së shtunës mbrëma në "Top-Channel”. 

... Lexo Me Shum »
Kategori: Big Brother | Shikime: 7431 | Postoi: shijoje | Data: 2013-03-04 | Komento (1)

portokalliTë dielën e 3 marsit Portokalli rikthehet në Top Channel. Ashtu sikurse në cdo sezon me të reja të këndshme, përpos numrave dhe personazheve tashmë të afirmuar. 

Prezantues Eneda Tarifa dhe Salsano Rrapi.  Për risitë, flet regjisori Altin Basha.

"Ky sezon vjen me një numër të madh per ... Lexo Me Shum »
Kategori: LifeStyle | Shikime: 2921 | Postoi: shijoje | Data: 2013-03-04 | Komento (0)

shinjiShinji Kagawa shënoi tripletë pasi Manchester United mposhti Norwichin 4-0 në Old Trafford dhe thelloi diferencën në krye të Premier League në 15 pikë.
United me meritë kaloi në avantazh kur Kagawa mposhti portierin Mark Bunn në minutat shtesë të pjesës së parë. Norwich u hodh në kërkim të barazimit por Kagawa i dha fund shpresave të kundërshtarit duke realizuar edhe dy herë të tjera në minutat 76 dhe 87. Wayne Rooney vendosi rezultatin final derisa United u përga ... Lexo Me Shum »

Kategori: Sport | Shikime: 927 | Postoi: shijoje | Data: 2013-03-04 | Komento (0)

bale-main_1684134aTottenham fitoi derbin londinez duke mposhtur Arsenalin 2-1 në javën e 28-të në Premier League. Skuadra nga White Hart Lane doli fitues kundër rivalit duke forcuar pozitat katër vendet e para në Kampionatin anglez. Ndërkohë, me këto tre pikë Tottenham u rikthye në vendin e tretë. Dy gola të shpejtë në pjesën e parë nga Gareth Bale dhe Aaron Lennon në ... Lexo Me Shum »
Kategori: Sport | Shikime: 1205 | Postoi: shijoje | Data: 2013-03-04 | Komento (0)

Humbja e kujtesës afatshkurtër është fenomen i shpeshtë pas vitit të pesëdhjetë të jetës, por në kohën e fundit nga ky çrregullim vuajnë edhe njerëzit e rinj. Ekspertët konsiderojnë që një nga shkaqet kryesore të dobësimit të kujtesës është mungesa e kimikaleve përgjegjëse për kujtesë (prodhohen në tru), por mund të jetë edhe arteroskleroza, qarkullimi i dobët, përdorimi i disa llojeve të ilaçeve, problemet emotive (stresi, depresioni). 

... Lexo Me Shum »
Kategori: Mjeksi | Shikime: 1166 | Postoi: shijoje | Data: 2013-02-27 | Komento (0)

Në Oqeanin Indian, nën Ishujt Reunion e Mauritius, është zbuluar një kontinent i ri i humbur dhe emri i tij është Mauritia. Toka e re, saktësisht në formën e një mikro-kontinenti, është gjetur nga një grup kërkuesish ndërkombëtarë nga Gjermania, Britania e Madhe dhe Norvegjia, nën koordinimin e Trond Tosvik të Universitetit të Oslos.
Maurita, e fshehur nën llavë, është një fragment që është stakuar nga pllakat e Madagaskarit dhe Indisë, rreth 60 milionë vite më parë. U zbulua se Oqeani Indian mund të jetë plot me këto fragmente kontinentalë dhe në fakt një tokë e tillë paraqet bazalt, zirkone, gurë gjysmë të çmuar dhe mineralë të tjerë.
Kategori: Kuriozitete | Shikime: 892 | Postoi: shijoje | Data: 2013-02-27 | Komento (0)

Nga të dhënat e analizave të kryera nga ana e AKU ka rezultuar se niveli i Aflatoksinës gjendet mbi normat e lejuara në këto produkte vendase të qumështit dhe konkretisht qumështi i markës Primalat dhe Fast.
... Lexo Me Shum »
Kategori: Ekonomi | Shikime: 861 | Postoi: shijoje | Data: 2013-02-27 | Komento (0)

Studimi u realizua nëpërmjet anketimit të disa mijërave qytetarëve të bërë prindër, të cilët pyeteshin për moshën në të cilën kishin lindur fëmijë dhe moshën që do t’u kishte parapëlqyer të bënin këtë.

Ndërsa shumica e përgjigjeve i përkisnin grupmoshës 25-30 vjeç, mosha 26-vjeçare rezultoi më e parapëlqyera midis prindërve aktualë.
... Lexo Me Shum »
Kategori: Kuriozitete | Shikime: 878 | Postoi: shijoje | Data: 2013-02-27 | Komento (0)

Neuronet e disa gjitarëve mund të jetojnë më shumë sesa organizmi që i ka gjeneruar. Domethënë, limiti i ekzistencës së tyre nuk duhet të jetë i shkruar në gjene. Praktikisht, truri mund të mbijetojë kundrejt vjetrimit të trupit. Në këtë përfundim kanë arritur, pas një eksperimenti prej rreth 5 vjetësh, pikërisht profesori i Neurokirurgjisë në Universitetin e Pavias, Lorenzo Magrassi. Ky studim është publikuar në revistën e Akademisë së Shkencave të Amerikës, "PNAS".

Te gjitarët, neuronet jetojnë përgjatë të gjithë ekzistencës së individit, në mungesë të sëmundjeve neurodegjenerative. Mirëpo nuk është e qartë për shkencën jetëgjatësia e neurone ... Lexo Me Shum »

Kategori: Mjeksi | Shikime: 843 | Postoi: shijoje | Data: 2013-02-27 | Komento (0)

‘Reality show’ më i madh shqiptar po troket. Konkretisht në muajin e dytë të vitit do të startojë "Big Brother 6’, këtë herë me një format pak më ndryshe, kur i referohet lojës së banorëve që do të marrin pjesë. Ata duhet të kenë një sekret që e di vetëm vëllai i madh, ndërsa ata duhet t’ia zbulojnë njëri-tjetrit këtë sekret për t ... Lexo Me Shum »
Kategori: Big Brother | Shikime: 933 | Postoi: shijoje | Data: 2013-02-09 | Komento (0)

1 2 3 ... 8 9 »