Shijoje.at.ua: Lajmet e fundit, Video Shqip, Humor
Kryefaqe » Internet
Burime anonime, por të besueshme po qarkullojnë së fundi një lajm, që mund të tronditë rehatinë e një pjese të konsiderueshme të dashamirësve të internetit. Youtube duket se po përgatitet të kërkojë një kontribut ekonomik për të shikuar disa kanale të caktuar. Mesa duket, Google (pronare e kompanisë) ka vendosur të sigurojë disa para' ekstra, duke mos u kënaqur më me përfitimet që vijnë nga reklama. 
Po si është e mundshme? Ata që prej vitesh janë mësuar të mos paguajnë për përmbajtje të caktuara "online", nuk është se kanë ndërmend të qëndrojnë në një faqe, që synon t'u vjelë para'. Këtu vjen ideja që të shndërrohen me pagesë vetëm disa kanal ... Lexo Me Shum »
Kategori: Internet | Shikime: 647 | Postoi: shijoje | Data: 2013-01-31 | Komento (1)

Të gjithë e dinë sloganin e famshëm të Facebook, i cili thotë “Facebook është falas, dhe gjithmonë do të mbetet i tillë”.

Por Eduardo Ustaran, kreu i kompanisë Field Fisher Waterhouse, e cila merret me privatësinë dhe ligjin e informacionit, i cili është i specializuar në teknologji dhe pronën intelektuale, paralajmëron se ndryshimet e propozuara në ligjin për mbrojtjen e të dhënave nga Bashkimi Evropian mund ta detyrojnë rrjetin më të madh social në botë, Facebook.com, si dhe shërbimet tjera falas, të cilat mbështeten nga reklamat, t’i ngarkojnë përdoruesit e tyre me pagesë për qasjen në shërbim.

Ustaran i ka thënë faqes ZDNet se rregulloret që frenojnë mundësinëë e kompanive si Facebook për të mbledhur, analizuar, dhe shitur të dhënat personale të përdoruesve të tyre do të rezultojnë në veprime të cilat do t’i shtyejnë ato ... Lexo Me Shum »

Kategori: Internet | Shikime: 645 | Postoi: shijoje | Data: 2013-01-13 | Komento (0)

Kategori: Internet | Shikime: 581 | Postoi: shijoje | Data: 2013-01-13 | Komento (0)

www.Sijoje.at.ua Këta janë Armiqet e InternetitShumë vende kanë marrë armët në duar: "Reporterët pa kufi” njoftojnë për censurën dhe kontrollin që ushtrohet nga Australia deri në Bjellorusi. Shtete të reja janë futur në këtë listë.

12 vende kanë futur "Reporterët pa kufi” në listën e "armiqve të internetit”. Sot (12.03.2012) në Ditën Botërore kundër Censurës në internet organizata ndërkombëtare informon për herë të katërt, cilat shtete kontrollojnë më shumë internetit, ose si kontrollojnë dhe censurojnë këto vende informacionin. 

Në listë bëjnë pjesë këto shtete: Bahrejn, Birmania, Kina, Kuba, Irani, Korea e Veriut, Arabia Saudite, Siria, Turkmenistani, Uzbekistani, Vietnami dhe Bjellorusia. Të ri ... Lexo Me Shum »

Kategori: Internet | Shikime: 659 | Postoi: shijoje | Data: 2012-03-16 | Komento (0)