Shijoje.at.ua: Lajmet e fundit, Video Shqip, Humor
Kryefaqe » Kuriozitete
Në Oqeanin Indian, nën Ishujt Reunion e Mauritius, është zbuluar një kontinent i ri i humbur dhe emri i tij është Mauritia. Toka e re, saktësisht në formën e një mikro-kontinenti, është gjetur nga një grup kërkuesish ndërkombëtarë nga Gjermania, Britania e Madhe dhe Norvegjia, nën koordinimin e Trond Tosvik të Universitetit të Oslos.
Maurita, e fshehur nën llavë, është një fragment që është stakuar nga pllakat e Madagaskarit dhe Indisë, rreth 60 milionë vite më parë. U zbulua se Oqeani Indian mund të jetë plot me këto fragmente kontinentalë dhe në fakt një tokë e tillë paraqet bazalt, zirkone, gurë gjysmë të çmuar dhe mineralë të tjerë.
Kategori: Kuriozitete | Shikime: 896 | Postoi: shijoje | Data: 2013-02-27 | Komento (0)

Studimi u realizua nëpërmjet anketimit të disa mijërave qytetarëve të bërë prindër, të cilët pyeteshin për moshën në të cilën kishin lindur fëmijë dhe moshën që do t’u kishte parapëlqyer të bënin këtë.

Ndërsa shumica e përgjigjeve i përkisnin grupmoshës 25-30 vjeç, mosha 26-vjeçare rezultoi më e parapëlqyera midis prindërve aktualë.
... Lexo Me Shum »
Kategori: Kuriozitete | Shikime: 883 | Postoi: shijoje | Data: 2013-02-27 | Komento (0)

Eshte gjithmone frytdhenese dhe shpesh frymezuese per te tjeret qe te degjojne keshillat e me te suksesshmeve. Mark Cuban, nje sipermarres i shumefishte e i suksesshem, ka ndare me ne ato qe per te jane rregullat e arta per t’u patur parasysh ne nisjen e nje sipermarrjeje.
1.    Mos e krijoni nje sipermarrje nese aktivitetin e saj nuk ... Lexo Me Shum »
Kategori: Kuriozitete | Shikime: 679 | Postoi: shijoje | Data: 2013-01-31 | Komento (1)

Me fjale te tjera, artikulli sugjeron se sondazhi ka vertetuar se "Po, parate me te vertete blejne lumturine”.
Por ne fakt, situata dhe rezultatet e sondazhit nuk e japin kete kaq thjeshte dhe qarte. Studimi zbuloi se ne fakt ka nje "korrelacion te madh” mes prodhimit te brendshem bruto per fryme te çdo vendi dhe perceptimit te popullates per mireqeni ... Lexo Me Shum »
Kategori: Kuriozitete | Shikime: 689 | Postoi: shijoje | Data: 2013-01-31 | Komento (0)

Ëmbëlsira që nuk do të refuzonim dot është pikërisht çokollata. E bardhë, e zezë me fruta apo jo nuk ka rëndësi. Përveç shijes së parrezitueshme secila prej tyre ka disa efekte befasuese në shëndetin e njeriut. Njihuni me historinë e çokollatës dhe efektet e saj     

Pothuajse gjatë gjithë periudhës së Mesopotamisë, çokollata përdorej si pije. Në nënto ... Lexo Me Shum »

Kategori: Kuriozitete | Shikime: 703 | Postoi: shijoje | Data: 2013-01-24 | Komento (0)

Por, ekzistojne disa detaje rreth Tokes qe mund t’u kene “shpetuar”, apo i mbajne te fshehta. Sot po paraqesim 9...fakte te pabesueshme qe ndoshta nuk i dinit per planetin tone. Kane kaluar shume vite, ndoshta shekuj qe kur u braktis ideja se Toka eshte e sheshte, si dhe koncepti se gjithkush nga ne tashme dime gjithçka rreth plantit tone. Por, jeni te sigurt se dini gjithçka per Token? Atehere: 1. Toka nuk eshte e rrumbullaket! Nese Tok ... Lexo Me Shum »
Kategori: Kuriozitete | Shikime: 881 | Postoi: shijoje | Data: 2013-01-17 | Komento (0)

www.Shijoje.at.ua Pushteti krijon varësi si kokaina ..!!

Për shumë diktatorë apo njerëz të tjerë të fuqishëm, pushteti është shndërruar në diçka pa të cilën jeta e tyre është e pakonceptueshme. 


Sipas studimeve të një grupi shkencëtarësh, ky vlerësim nuk është vetëm figurativ, por real, pasi pushteti është në gjendje të korruptojë në mënyrë biologjike.

... Lexo Me Shum »

Kategori: Kuriozitete | Shikime: 23964 | Postoi: shijoje | Data: 2012-04-30 | Komento (8)

www.Shijoje.at.ua Rrezikon jetën për një gjobë .!!

Puna e mbrojtësve të rendit është e vështirë e plot risqe, ku rreziku për humbjen e jetës është prezent çdo ditë. Ndaj për këtë detyrë zgjidhen njerëz të gatshëm të rrezikojnë jetën e tyre për të mbrojtur rendin ligjor, por të rrezikosh jetën për të vendosur një gjobë…është e tepruar. 


... Lexo Me Shum »
Kategori: Kuriozitete | Shikime: 862 | Postoi: shijoje | Data: 2012-04-14 | Komento (0)

www.Shijoje.at.ua Rusi, art mbi godinat e vjetëruara ..!! [Foto]

Nikita Nomerz është artisti që po i jep një buzëqeshje rrugëve të Rusisë. Fytyrat që vizaton ai janë pjesë e ekspozitës me titull "Muret e gjallë”. 


... Lexo Me Shum »
Kategori: Kuriozitete | Shikime: 1233 | Postoi: shijoje | Data: 2012-04-12 | Komento (1)

Sërf mbi trupin e peshkaqenit .!!( Foto)Fotot e marra nga një profil "Facebook”-u i një vajze që po shfrytëzon një peshkaqen të lidhur për të realizuar sërf mbi valët e detit, provokuan tërbimin e shoqatave ambientaliste dhe dashamirësve të kafshëve. 


< ... Lexo Me Shum »
Kategori: Kuriozitete | Shikime: 1429 | Postoi: shijoje | Data: 2012-04-10 | Komento (0)

1 2 »