Shijoje.at.ua: Lajmet e fundit, Video Shqip, Humor
Kryefaqe » Mjeksi
Humbja e kujtesës afatshkurtër është fenomen i shpeshtë pas vitit të pesëdhjetë të jetës, por në kohën e fundit nga ky çrregullim vuajnë edhe njerëzit e rinj. Ekspertët konsiderojnë që një nga shkaqet kryesore të dobësimit të kujtesës është mungesa e kimikaleve përgjegjëse për kujtesë (prodhohen në tru), por mund të jetë edhe arteroskleroza, qarkullimi i dobët, përdorimi i disa llojeve të ilaçeve, problemet emotive (stresi, depresioni). 

... Lexo Me Shum »
Kategori: Mjeksi | Shikime: 1163 | Postoi: shijoje | Data: 2013-02-27 | Komento (0)

Neuronet e disa gjitarëve mund të jetojnë më shumë sesa organizmi që i ka gjeneruar. Domethënë, limiti i ekzistencës së tyre nuk duhet të jetë i shkruar në gjene. Praktikisht, truri mund të mbijetojë kundrejt vjetrimit të trupit. Në këtë përfundim kanë arritur, pas një eksperimenti prej rreth 5 vjetësh, pikërisht profesori i Neurokirurgjisë në Universitetin e Pavias, Lorenzo Magrassi. Ky studim është publikuar në revistën e Akademisë së Shkencave të Amerikës, "PNAS".

Te gjitarët, neuronet jetojnë përgjatë të gjithë ekzistencës së individit, në mungesë të sëmundjeve neurodegjenerative. Mirëpo nuk është e qartë për shkencën jetëgjatësia e neurone ... Lexo Me Shum »

Kategori: Mjeksi | Shikime: 840 | Postoi: shijoje | Data: 2013-02-27 | Komento (0)

Një raport i publikuar nga revista Kandadeze ” Weekly World News ” duke renditur ketu punën e shumë shkencëtarëve perëndimorë, tha se përfitimet e mjaltës ne përzierje me kanelle jane vertete shume te medha .
 
Me pak KALORI
 
Në përgjithësi, mjaltë është më e mirë se sheqeri bardhë në d ... Lexo Me Shum »
Kategori: Mjeksi | Shikime: 664 | Postoi: shijoje | Data: 2013-01-31 | Komento (1)

Te martoheni ne moshen 40 vjecare do te ishte nje hap shume i mire per jetegjatesine. Ndersa nese mbeteni beqare mund te rrezikoni nje vdekje parakohshme. 
Te mbushni 40 vjec  dhe jeni akoma beqare do te dyfishoni rrezikun e nje vdekjeje te parakoshme, ne raport me ato qe ja ... Lexo Me Shum »
Kategori: Mjeksi | Shikime: 593 | Postoi: shijoje | Data: 2013-01-17 | Komento (0)

Kyç rezulton të jetë ekspozimi në dritë gjatë shtatzënisë nga ana e nënës Një grup kërkuesish amerikanë të Cincinnati Children’s Hospital Medical dhe të Universitetit të Kalifornisë, kanë zbuluar se që në zhvillimin e fetusit, sytë mësojnë të shohin dhe për një zhvillim të shëndoshë të syrit, do të ishte kyç ekspozimi ndaj dritës gjatë shtatzënisë.
Kërkimi i publikuar në "Nature", ndihmon për të kuptuar më së miri sëmundjet e syrit dhe veçanërisht një sëmundje të quajtur retinopati, që bën të verbër fëmijët e lindur para kohe. "Ky zbulim ndryshon në mënyrë themelore kuptimin e mëny ... Lexo Me Shum »
Kategori: Mjeksi | Shikime: 560 | Postoi: shijoje | Data: 2013-01-17 | Komento (0)

www.Shijoje.at.ua Viagra mjekon çrregullimet kardiake .!!
Viagra, i njohur ndryshe si ilaçi i dashurisë, ka aftësinë të mjekojë edhe zemrën. Kështu thotë një studim i ri i kryer së fundmi në Itali. 

... Lexo Me Shum »
Kategori: Mjeksi | Shikime: 4076 | Postoi: shijoje | Data: 2012-04-16 | Komento (0)