Shijoje.at.ua: Lajmet e fundit, Video Shqip, Humor
Kryefaqe » 2013 » Janar » 13 » Sulme hacker-ash, kërkohet çaktivizimi i Java-s
4:01 PM
Sulme hacker-ash, kërkohet çaktivizimi i Java-s
Sulme hacker-ash, kërkohet çaktivizimi i Java-sSHBA- Departamenti amerikan i Sigurisë Kombëtare iu ka bërë thirrje përdoruesve të kompjuterëve, që të çaktivizojnë software Java, për të shmangur sulmet e mundshme të hacker-ave. 

Paralajmërimi u lëshua, pasi ekspertët e sigurisë thanë se hacker-at kanë zbuluar mënyrat për të shfrytëzuar gjuhën e programimit Java, për të instaluar virusë, që do t'iu mundësonin atyre e të kryejnë krime të tilla si vjedhje të informacionit nga kompjuterët dhe vjedhje identiteti. 

Java përdoret nga qindra miliona kompjuteë në mbarë botë, të cilët kanë qasje në internet. Departamenti i Emergjencave tha se raportet tregojnë se dobësia e Javas "është shfrytëzuar në mënyrë aktive” nga hakerët, dhe rekomandoi që Java të çaktivizohet në faqet e internetit, derisa të zgjidhet problemi. Pronari i Java-s, Oracle Corporation, deri më tani ka refuzuar të komentojë. 
Kategorit: Internet | Shikime: 588 | Postoi: shijoje | Vlerësim: 0.0/0
Te Gjitha Komentet: 0
ComForm">
avatar