Shijoje.at.ua: Lajmet e fundit, Video Shqip, Humor
Kryefaqe » 2013 » Janar » 31 » Mjalte dhe kanelle kunder kolesterolit
5:03 AM
Mjalte dhe kanelle kunder kolesterolit
Një raport i publikuar nga revista Kandadeze ” Weekly World News ” duke renditur ketu punën e shumë shkencëtarëve perëndimorë, tha se përfitimet e mjaltës ne përzierje me kanelle jane vertete shume te medha .
 
Me pak KALORI
 
Në përgjithësi, mjaltë është më e mirë se sheqeri bardhë në dietën e përditshme, si në aspektin e kalorive poqshtu dhe kolesterolit. Në fakt, mjaltë është një produkt natyral, ajo është e përbërë nga fruktoza, glukoza, vitamina, minerale, hormonet dhe ka arome dhe shije krejtesisht ndryshe sheqeri i bardhë i cili përbëhet nga saharoza (karbohidratet) industriale. Për 100 g sheqer të bardhë është 420 kalori, ndërsa mjalti përfaqëson vetëm 320 kalori.
 
Mjaltë dhe kanellë në një filxhan çaj
 
 kalorive, konsumimi i përditshëm i mjaltit është këshilluar për të luftuar kundër semundjes se kolesterolit. Dhe sipas studimeve të raportuara nga kjo gazetë, dy deri në tre lugë ( luge supe ) mjaltë të përzier me 2 deri 3 luge ( luge caji ) kanellë në një filxhan të madh çaj çdo ditë në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon kolesterolin.
Ju sygjeroj ta provoni kete sepse rezultatet jane evidente dhe do ju sygjeroj nese keni mundesi qe cdo dite perdorni kete
Kategorit: Mjeksi | Shikime: 358 | Postoi: shijoje | Vlerësim: 0.0/0
Te Gjitha Komentet: 1
avatar
1 armend • 3:41 PM, 2013-02-20
pse qaj muti geri po i qet kosovaret nga chati ja qifsha familjen ne goj
ComForm">
avatar